Med zadnjimi fazami gradnje hiše je izdelava fasade. Poskrbi, da se ustrezno zavaruje struktura hiše, obenem pa ima pomembno dekorativno vlogo. S fasado namreč na mimoidoče naredimo prvi vtis, zato mora biti izdelana kvalitetno. To pomeni, da se že na začetku odločite za primerno barvo, čez leta pa jo tudi primerno vzdržujete, da ne izgubi svojega čara. Da bo fasada še dolgo ohranila svojo funkcijo, so pomembni vsi koraki njene izdelave. In ker izbira prave fasade in njena izdelava nista mačji kašelj, so tu naši strokovnjaki, da vam bodo pri tem svetovali in vam pri izdelavi tudi pomagali.
Zakaj je fasada tako pomembna?
Kljub splošnemu prepričanju, fasada ni zgolj dekorativni del hiše. Res je, da bo zaključni sloj fasade zaokrožil videz hiše, ampak pred barvanjem so potrebna še druga dela. Fasada je namreč sestavljena iz različnih slojev, ki hišo dodatno zaščitijo pred zunanjimi vplivi. S fasado se prav tako skrije vse nepravilnosti in sledi napeljav, ki so potrebne za udobno bivanje. Medtem ko starejše niso imele izolacijskega sistema, je dober fasadni sistem pri novejših stavbah skoraj pravilo.
Izdelava fasade se začne, ko se končajo vsa krovsko-kleparska dela. Vgrajena morajo biti že vsa okna in vrata, prav tako pa morajo biti nameščene že vse instalacije. Fasadni sloji v prvi vrsti stavbo ščitijo pred okolijskimi vplivi, kot sta veter in dež. Zaradi premazov in zaščitnih slojev je fasada vodoodporna, kar preprečuje nastanek plesni in propad gradbenih elementov. Kvalitetna izdelava zaključnega sloja zagotavlja tudi dobro zvočno in toplotno izolacijo. To pomeni manjšo porabo električne energije, kar posledično pomeni manj mesečnih stroškov. Stavbe z dobro izdelano fasado so na dobri poti, da postanejo energijsko varčne hiše.
Izolacija je pomemben del
Na grobo ločimo tankoslojne in debeloslojne fasade. Načeloma se bolj pogosto uporablja debeloslojne izolacijske sisteme, saj ponujajo več zaščite. In ker je izolacija najbolj pomemben del fasade to pomeni, da je izolacijska plast debelejša. Z debelo izolacijsko plastjo se na dolgi rok prihrani denar, saj je poraba energije zmanjšana. Posledično na tak način prispevamo tudi k ohranitvi čistejšega okolja.
Za izolacijski sloj se uporabljajo različni materiali, med katerimi je najbolj pogost stiropor. Glavne lastnosti materiala, ki se ga uporabi za izolacijski sloj je v prvi vrsti dobra zvočna in toplotna izolacija. Potem pa so taki materiali tudi vodoodporni in negorljivi. Glede na vaše želje in potrebe si vsak izbere tak izolacijski material, ki mu najbolj ustreza. Ker je na trgu ogromno različnih izolacijskih materialov, je pomembno, da se odločite za takšnega, ki bo najbolj primeren za vašo hišo.
Zaključni omet
Tako kot izolacija, sta izbira zunanjega ometa in barve prav tako pomembna. Omet je pomemben zaradi končnega videza stavbe, prav tako pa zaključni sloji fasade še dodatno zaščitijo zunanjost hiše. Različni premazi so vodoodbojni in poskrbijo za odpornost pred zunanjimi vplivi. Prav tako ščitijo končno barvo fasade. Barva je zadnja pomembna odločite pri gradnji hiše. Namreč pravilna izbira barve lahko še bolj poudari arhitekturo stavbe ali pa jo popolnoma uniči. V nekaterih občinah obstajajo tudi pravila pri izbiri barve, na kar je treba biti še posebej pozoren.
Vaša fasada ima tako dekorativno in funkcijsko nalogo. Izbira primernih materialov in natančna dela niso enostavna, zato je smiselna pomoč strokovnjakov na področju fasaderstva. Pri nas vam nudimo svetovanje, izris in izdelavo fasade, s katero boste zagotovo zadovoljni.